Miejsce: Sala obrad w Ratuszu, Rynek 1
Termin: 17 sierpnia

Blok historyczny – Podkarpaccy żydzi świata

 • 10.30 Społeczność żydowska w Rzeszowie – wykład
  Prowadzący: Karolina Ożóg (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Stara Synagoga)
 • 11.30 „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”. Losy wybitnych postaci pochodzenia żydowskiego rodem z Podkarpacia – panel dyskusyjny
  Uczestnicy: Jakub Pawłowski i Kamil Kopera (Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej)
 • 12.30-13.00 – przerwa kawowa

Blok filmowy – Rzeszów – Zinnemann – Hollywood

 • 13.00 Co Hollywood zawdzięcza emigrantom z Europy Środkowej i Wschodniej? – panel dyskusyjny
  Uczestnicy: dr hab. Tomasz Majewski (Uniwersytet Jagielloński), dr Michał Oleszczyk (Uniwersytet Warszawski)
 • 14.00 Kino Freda Zinnemanna – panel dyskusyjny
  Uczestnicy: prof. J. E. Smyth (University of Warwick, Wielka Brytania), dr hab. Piotr Kletowski (Uniwersytet Jagielloński), dr Michał Oleszczyk (Uniwersytet Warszawski)


Karolina Ożóg – absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stażystka Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Współpracowała z oddziałem MHK Fabryka Emalia Oskara Schindlera przy cyklu „Nie tylko Schindler”, który był poświęcony osobom ratującym Żydów oraz przy krakowskiej edycji cyklu filmowego „Kogo kręci kino historyczne?” organizowanego przez Muzeum Historii Polski; autorka pokazów animacji izraelskich na festiwalu OFAFA w Krakowie; współautorka części wystawy głównej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej; członek zespołu scenariuszowego tworzącego wystawę główną w oddziale MHK Miejsce Pamięci KL Płaszów; zajmuje się edukacją o zagładzie i kulturze Żydów; obecnie pracuje w oddziale MHK Stara Synagoga.

Kamil Kopera – absolwent prawa i historii, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor artykułów z zakresu historii wojskowości XX w. i dziejów okupacji ziem polskich. Jego zainteresowania badawcze związane są z działaniami niemieckich formacji policyjnych i relacjami polsko-żydowskimi w kontekście pomocy Żydom. Specjalista ds. Badań i Dokumentacji w Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Jakub Pawłowski – historyk, muzealnik, edukator, dziennikarz i popularyzator wiedzy o regionie. Współzałożyciel (razem z Damianem Waszakiem) czasopisma naukowego „Starożytności” i redaktor działu Barbaricum w tym piśmie. Współzałożyciel Spotkań Nordystycznych przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Autor kilkuset recenzji książek i artykułów z dziedziny historii, archeologii, etnografii i antropologii kultury.

Dr hab. Tomasz Majewski, prof. UJ – kulturoznawca i filmoznawca, związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2010-2012 kurator projektów filmowych „Zobaczyć Gorgonę”, „Born to Kvech” i „Max i Marcel Opuls” na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Laureat nagrody „Literatury na świecie” w kategorii „Nowy głos” za rok 2011, nominowany do nagrody im. Jana Długosza. Autor książki „Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna” (2011). Redaktor tomów „Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna” (2009), „Memory of the Shoah” (2010), „Migracje modernizmu. Nowoczesność i uchodźcy” (2014). Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Michał Oleszczyk – krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i tłumacz; wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Wielokrotny ekspert oceny scenariuszy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, w latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Nagrody im. Krzysztofa Mętraka i Nagrody Onetu dla Bloga Roku; współpracuje z RogerEbert.com, „Cineaste”, Filmwebem i „Tygodnikiem kulturalnym” TVP Kultura. Opublikował pierwszą polską monografię twórczości Terence'a Daviesa („Gorycz wygnania”), a wraz z Kubą Mikurdą wydał wywiad-rzekę z Guyem Maddinem („Kino wykolejone”) oraz tomy poświęcone Terry'emu Gilliamowi i Braciom Quay. Wraz z Kubą Mikurdą i Kamilą Kuc zredagował tom „Boro, L'Isle d'Amour: The Films of Walerian Borowczyk” dla Berghahn Books. Jako programer i kurator organizował pokazy kina polskiego w Londynie, Dublinie i Nowym Jorku, a także napisał eseje do brytyjskich edycji polskiego kina dla Second Run DVD.
Jennifer E. Smyth – amerykańska historyk i krytyk filmu. Autorka sześciu książek poświęconych Hollywood, w tym „Fred Zinnemann and the Cinema of Resistance” i „From Here to Eternity”. Pisze do amerykańskiego magazynu „Cineaste”. Wykłada na University of Warwick w Wielkiej Brytanii.

Dr hab. Piotr Kletowski – filmoznawca i kulturoznawca. Wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Zajmuje się szeroko pojętym kinem autorskim, tak zachodnim jak i azjatyckim. Autor monografii Takeshiego Kitano, Stanleya Kubricka, Pier Paolo Pasoliniego. Współautor (wraz z Piotrem Mareckim) wywiadów-rzek z twórcami osobnymi polskiego kina: Andrzejem Żuławskim, Grzegorzem Królikiewiczem i Piotrem Szulkinem. Pomysłodawca i prowadzący Otwartą Akademię Kina Japońskiego przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Ma w swej bogatej biografii filmoznawczej również epizod radiowy, przez 15 lat współtworzył program „Świat Filmu” na falach Polskiego Radia Kielce.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej