Koncert piosenek ze spektaklu "Hava Nagila Raysha czyli Raduj się Rzeszowie" w wykonaniu aktorów i muzyków Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka
Miejsce: Rynek, Rzeszów
Termin: 15 sierpnia, godzina 20.00


Pomysł na koncert narodził się wtedy, gdy twórcy odkryli, iż przed wojną w Rzeszowie urodził się, mieszkał i tworzył słynny kompozytor żydowski Nachum Sternheim - łączył on elementy muzyki żydowskiej z elementami folkloru ziemi rzeszowskiej. Postać tragiczna - w okresie międzywojennym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood odnosząc sukcesy, jednak tęsknota za Polską i rodzinnym Rzeszowem sprawiła, że wrócił i zginął w getcie rzeszowskim. W koncercie wykorzystywane są także kompozycje innych kompozytorów.

Koncert przeniesie nas w czasy, kiedy na ulicach Rzeszowa można było usłyszeć język oraz muzykę żydowską. Tworzący ją ludzie kochali swoją rodzinę, dom, miasto. Modlili się o zdrowie i dobre życie. W koncercie zostaną wykorzystane między innymi utwory kompozytora żydowskiego Nachuma Sternheima, który urodził się i mieszkał w Rzeszowie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej